Ideální kombinace přijímačů pro RB-20

Jakou kombinaci přijímačů byste zvolili?

R8 PRO + RS
0
Žádná hlasování
R8 PRO + R9MX
0
Žádná hlasování
2x TD MX
0
Žádná hlasování
Jiná kombinace
1
100%
 
Celkem hlasů: 1

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Ideální kombinace přijímačů pro RB-20

Příspěvek od pstasek »

Mám letadlo vybavené RB-20, jedná se o tuto Z-50LS. viewtopic.php?f=73&t=513

Jako hlavní přijímač je RX8R PRO a záložní XM+. Vybíral jsem v době, kdy Archer přijímače ještě nebyly dostupné. Model mám pěkně vyladěný ve stávajícím X10S s ISRM modulem a OpenTX, jsou tam ale určité kompromisy, kdy XM+ je v podstatě většinu času zarušený telemetrií z hlavního přijímače a je tam spíš jen jako poslední záchrana, kdyby došlo k přerušení SBUS vedení hlavního přijímače.
Zároveň ale postupně přecházím na nový X20S a tak nastal čas pořídit i nové přijímače do tohoto letadla. Nicméně aspoň zezačátku by se asi hodilo, aby letadlo fungovalo s oběma rádii zároveň, než se podaří kompletně vyladit všechny funkce.

A tady nastává menší dilema, nabízí se následující možnosti:
  • Dvojice 2,4GHz Archer přijímačů (R8 PRO + třeba RS) a zachovat kompatibilitu s oběma rádii za cenu pouze 2,4G systému se všemi nevýhodami,
  • Kombinace dvou přijímačů (R8PRO + R9MX), kdy s X10S bude kompatibilní pouze 2,4GHz přijímač,
  • Dvojice TD MX, což je kompatibilní pouze s Tandem rádiem a X10S si už neškrtne. Sice je to asi nejrobustnější spojení, ale je to zároveň poměrně novinka a vůbec nevím, zda ho někdo testoval takto v páru.
Řešil někdo podobné dilema :?:

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Ideální kombinace přijímačů pro RB-20

Příspěvek od prikrylm »

Za mě (teorie!):
- tandem má už na sobě redundance, že to vypadá skoro jako sabotáž (citát). :) Ale to chce tandem rádio*.
- do RB-20 bych asi nestrkal přijímače, které mají PWM výstupy, jedině, kdyby se mi nějaký ten R-X8R válel doma, to pak jo. (nejspíš TO bude ten případ)
- když ISRM, tak všechno na ACCESS
- do ~2km je asi 900 MHz zbytečné, ale kdyby, tak ACCESS modul na 900 MHz (R9M ACCESS) a kombinace Archer RS + R9 MM/Mini/MX
- jinak 2x Archer RS. Jsou malé a dají se strčit úplně všude.

----
* nebo se dá Tandem přijímač spárovat s rádiem vybaveným ISRM + R9M modulem?
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: Ideální kombinace přijímačů pro RB-20

Příspěvek od pstasek »

prikrylm píše:
stř 04. kvě 2022 8:18:28
* nebo se dá Tandem přijímač spárovat s rádiem vybaveným ISRM + R9M modulem?
To je právě to, co nevím.

Určitě chci vše na ACCESS, jde mi právě o nahrazení ACCST, kterého se postupně zbavuji. Přijde mi, že přijímače s dipól anténami jsou tak nějak solidnější, navíc co jsem zkoumal, DPS u PRO řady přijímačů je už od pohledu lépe konstruovaná (nejspíš stínění). Přece jen je to benzín. V jiném modelu je R10 PRO na range test 50 vs 70 m proti RX8R-PRO, což je dost solidní a rezervy není nikdy moc ;)

nad 900MHz přemýšlím jen z důvodu, že se navzájem nezarušují (viz stávající kombinace přijímačů - XM+ hlásí failsafe především pokud mám rádio blízko letadlu i chvilkami za letu, zatímco RX8R-PRO je naprosto stabilní) a dokážou oba vysílat telemetrii i přijímat, nicméně prioritu telemetrie by si RB-20 měl řídit automaticky.

Zdálo by se, že samotný TD MX by bohatě stačil, ale už jsem viděl letadlo, které po vzletu neřídilo jen kvůli uvolněnému kablíku SBUS mezi RB-20 a přijímačem (druhý přijímač v letadle nebyl).

Odpovědět

Zpět na „Redundancy bus“