velké odchylky měření

helifish
Příspěvky: 12
Registrován: pát 26. dub 2019 17:06:40
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

velké odchylky měření

Příspěvek od helifish »

Zdravím pořídil jsem si tento senzor ale udává velké odchylky měření oproti realitě. Po připojení mi v telemetrii Horuse X10 ukazuje u 3 článkové nabité Lipol tyto hodnoty 4.12 , 3.75 a 4.58. Při měření multimetrem i "čínským udělátkem na měření lipol" jsou hodnoty 4.12, 4.15 a 4.12 V . Měřeno přímo na svorkách servisního konektoru acu a při připojení senzoru. Chtěl bych se zeptat zda je to vada senzoru případně zda se nedá nakalibrovat. Příjde mi že chyba měření je tak velká že se takto nedá použít pro varovaní nízkého napětí.

mokris
Příspěvky: 5
Registrován: sob 27. dub 2019 0:30:47

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od mokris »

Co je realita a co je pravda?
Nedalo mi to a provedl jsem si porovnání měření čidla FrSky Mini Lipo senzor (MLVSS) propagovaného do telemetrie na Taranis-E (X9E) vs. "čínský aku měřič" https://www.banggood.com/cs/CellMeter-7 ... rehouse=CN

Měřil jsem 3různé nabité 3články LiPol a rozdíl měření byl vždy < 0,03V. Takže u mě dobrý.

helifish
Příspěvky: 12
Registrován: pát 26. dub 2019 17:06:40
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od helifish »

U mne se to řeší výměnou.

Igor
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 13. čer 2019 9:31:34

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od Igor »

Ahoj,
sleduji, jak dopadne MLVSS od helifish. Jiná možnost než výměna asi není možná, odchylka je naprosto mimo. Mě však zajímá, jestli jde doladit menší nepřesnosti hodnot pomocí koeficientu a ofsetu pro každý článek zvlášť. Zatím používám telemetrii přes přijímače (RxBt a A2)a taky musím upravit koeficient i ofset, aby hodnota byla přesnější. Dále mě zajímá, jaké jsou zkušenosti z praxe s čidlem MLVSS. Četl jsem na něj několik negativních hodnocení, ale nevím jestli nebyly způsobené uživatelem. Létám převážně s menšími modely, kde by stačil malý MLVSS. Hluboko v trupu displej stejně nevidím a jen vyjídá malou baterku při delším letu. Hodnoty přece vidím lépe na vysílači. Jediný argument pro FLVSS je galvanické oddělení vstupů. To je asi velmi dobrá vlastnost, pokud příliš nezhoršuje přesnost, nebo tepelnou stabilitu. Děkuji za názory i rady.
Igor

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od prikrylm »

Mě už dvě MLVSS odkráčely. Jeden se napřed tvářil podobně (měřil jeden článek blbě*). Čím to je, že odkráčely nevím. Zatím mi tu ty dva MLVSS leží. Je tam všechno mrňavé, tak to ani neopravím.
Jednomu jsem určitě pomohl nějakým ošklivým zapojením, ale druhý podle mě odkráčel zcela "sám".

---
MLVSS zcela jistě měří napětí na drátku vůči zemi a napětí článků 2-6 dopočítává rozdílem. Proto ty skoky.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Igor
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 13. čer 2019 9:31:34

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od Igor »

Ahoj,
o problémech s tvými čidly jsem také četl. Mimo jiné mi jde o to jestli je možné dostavení hodnot napětí jednotlivých článků, abych četl přesnější informace z rádia aniž bych to musel přepočítávat převedením do křivek kanálů a pak teprve zpracovat nějakým pseudokomparátorem.

Igor

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od prikrylm »

Úplně určitě půjde napsat nějaky LUA skript.
Nebo jak píšeš by to taky mohlo jít tak, že napětí článku vezmu jako vstup.
Fyzicky jsem na MLVSS viděl změť odporů, takže tudy asi ne. Navíc už na nějaké takové mikropájení nemám oči (ani vybavení).
Nebo si čidlo vyrobit z nějakého toho Arduina, jak tu píší jiní.
Případně takové to "všechnočidlo" (OpenXSensor tuším).
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

helifish
Příspěvky: 12
Registrován: pát 26. dub 2019 17:06:40
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od helifish »

No já to čidlo chci hlavně pro nastavení času letů u jednotlivých modelů. Létám na čas ale mám tu několik již letitých acu a na letošek mám nový model žravého akrobata a oprášil jsem vrtulníky . Takže senzor chci použít na to abych viděl "kolik času letu" si můžu na těch starých baterkách dovolit létat na jednotlivém modelu. Podle toho si nastavím letový čas na stopkách. Většinou mi to na akrobatech i na heli vychází cca 4 - 5 minut s rezervou na několik opakování přiblíženi na přistání, plus od 20 do 30 % zbytek v acu. Takže nepočítám že budu mít v každém modelu jeden senzor. Jen si udělám "průzkum" stavu acu. Po nějaké době měření zopakuji a případně vyřadím již nepoužitelné acu.

Igor
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 13. čer 2019 9:31:34

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od Igor »

Reaguji na příspěvek od prikrilm. Nechci nic bastlit ani programovat LUA, jen se ptám, jestli je možnost nastavit koeficient a ofset čidla pro každý článek zvlášť. Myslím tím v TX-OPEN na stránce nastavení čidel ve vysílači. Když to čidlo ještě nemám, nemohu to ověřit a proto se ptám.
Děkuji za pochopení
Igor

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od prikrylm »

Zkouším se dívat na nastavení v telemetrii, ale buď nějaký koeficient přidat nejde nebo to neumím.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od Woita »

Taky mne mrzí, že u čidel nelze nějak jednoduše násobit koeficientem. Zkoušl jsem to přes "vypočtené čidlo", tam násonení je, ale jsou násobit jen dvě čidla mezi sebou. Je to hooodně divné, že tam nedali násobení číslem. Dalo by se tím např. krásně nakalibrovat jakékoliv čidlo (já to chtěl pro něco jiného, ale nenašel jsem to).

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od prikrylm »

Násobení čidel bude asi kvůli výkonu (U.I).
Není úplně složité vyrobit vlastní čidlo, kam se může zapsat "koeficient" a vybrané čidlo tímhle vlastním čidlem vynásobit.

viz setTelemetryValue()
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od Woita »

prikrylm píše:
pon 20. črc 2020 11:56:34
...
Není úplně složité vyrobit vlastní čidlo, kam se může zapsat "koeficient" a vybrané čidlo tímhle vlastním čidlem vynásobit.
viz setTelemetryValue()
Tak tohle mi nemaká. Vyrobil jsem "vlastní" čidlo s názvem KOEF. Pak jsem vyrobil nové "vypočtené" čidlos názvem VYPO jako násobení čidel RxBt a Koef.
Výsledek je ten, že čidlo VYPO uazuje stále hodnotu 442, nezávisle na tom jak modifikuji čidlo KOEF.

Chtěl bych, aby mi čidlo KOEF nabylo hodnotu např. 2,0 a pak při čidle RxBt=5,2V by mi čidlo VYPO ukázalo 10,4V. (násobek RxBt a KOEF).

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od prikrylm »

Z nedostatku pilnosti jsem zkoušel jen v simulátoru a zatím jsem nerozchodil čidlo s desetinnými čísly (nějak nevím proč), ale násobení napětí celým číslem mi funguje pěkně.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od Woita »

Jedná se mi spíš o ty desetiny, setiny (kalibrace čidel).
Ale já nerozchodil ani to násobení celými čísly (viz můj předchozí příspěvek).
Mohl bys prosím napsat trochu podrobněji jak jsi udělal to násobení?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od prikrylm »

Trochu jsem se v tom násobení rýpal a nakonec jsem si přečetl, že u každého senzoru lze zadat koeficient (ratio), který upraví hodnotu výstupu.
To si myslím, že je jednodušší, jak blbnout s LUA.

Jinak LUA jsem taky rozchodill. Udělal jsem ho jako MIX script. A násobení pak funguje. Nemusí fungovat, pokud se tím prvním ID trefím do nějakého existujícího/rezervovaného senzoru.


--------- nejjednodušší varianta
local inp = { }
local out = { }

local x = 0

local function init_func()
end

local function run_func(no, val, pre)
x = 156
setTelemetryValue(5042, 1, 0, x, 2, 2, "Koef")
end
return {init=init_func, run=run_func, input=inp, output=out}
--------

Cells senzor na obrázku je nalezený, stejně jako Koef, který vzniknul tím, že se pustil jako mix script. aaax je pak vypočítaný součin Cells a Koef.
image.png
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od juraj.jurej »

prikrylm píše:
úte 21. črc 2020 20:55:41
Trochu jsem se v tom násobení rýpal a nakonec jsem si přečetl, že u každého senzoru lze zadat koeficient (ratio), který upraví hodnotu výstupu.
To si myslím, že je jednodušší, jak blbnout s LUA.

Jinak LUA jsem taky rozchodill. Udělal jsem ho jako MIX script. A násobení pak funguje. Nemusí fungovat, pokud se tím prvním ID trefím do nějakého existujícího/rezervovaného senzoru.


--------- nejjednodušší varianta
local inp = { }
local out = { }

local x = 0

local function init_func()
end

local function run_func(no, val, pre)
x = 156
setTelemetryValue(5042, 1, 0, x, 2, 2, "Koef")
end
return {init=init_func, run=run_func, input=inp, output=out}
--------

Cells senzor na obrázku je nalezený, stejně jako Koef, který vzniknul tím, že se pustil jako mix script. aaax je pak vypočítaný součin Cells a Koef.
image.png
Prečo máš ten senzor "Koef" v ampéroch?
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od juraj.jurej »

Mňa zase zaujíma ESCR (ESC Neuron). Je tam počet listov vrtule. Ak zadám dva ukazuje to nezmyselne vysoké otáčky. Pri "6" to ako tak sedí. Ako to nastavujete?
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 650
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od prikrylm »

juraj.jurej píše:
čtv 13. srp 2020 11:01:44
Prečo máš ten senzor "Koef" v ampéroch?
To je asi nějaký překlep. U toho násobení je to asi jedno.
juraj.jurej píše:
čtv 13. srp 2020 11:08:52
Mňa zase zaujíma ESCR (ESC Neuron). Je tam počet listov vrtule. Ak zadám dva ukazuje to nezmyselne vysoké otáčky. Pri "6" to ako tak sedí. Ako to nastavujete?
Regulátor nemá šanci zjisti, co je na motoru připojeno. neumí opticky snímat vrtuli, počet listů je tedy nesmysl. Nenastavuje se tam spíš počet pólů (magnetů) motoru? Tipnu, že jo.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Supan
Příspěvky: 125
Registrován: sob 27. dub 2019 19:02:58

Re: velké odchylky měření

Příspěvek od Supan »

Ano počet magnetů. Ale mám pocit že to je počet pólů. Tzn 1/2 počtu magnetů.
Pokud mu to u nastavení 6 počítá správně tak počet magnetů v motoru je 12.
Dá se to zkontrolovat točením vrtule v ruce a sledováním jak vrtule poskakuje.



Supan

Odpovědět

Zpět na „Senzory napětí“