Bzučení serv

Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 41
Registrován: ned 15. pro 2019 8:37:51

Bzučení serv

Příspěvek od LSoft »

Mám zajímavý problém.
Zprovozňuji letadlo se šesti servy (všechna digitální Emax ES3352). Když zapnu přijímač, rozbzučí se prakticky všechna serva (připadá mi, že nejvíc ty na kanálech 7 a 8). Když chytnu první z antén přijímače, tak se serva rozbzučí snad ještě víc. Když chytnu druhou anténu, tak bzučení prakticky ustane.
Nevíte prosím někdo, čím to je a jak se tohohle jevu zbavit?
Přijímač jsem dnes flashnul na ACCESS protokol (v1.1.3, datum 190812), ale předtím se to tak prakticky chovalo taky.
Natočil jsem videjko jak se to chová zde: https://youtu.be/R4zsKS1KzxA
Problém je, že jak to furt bzučí, tak se zbytečně zahřívá BEC na reglu a po přehřátí (při aktivnějším hýbání servy) se pak vypne BEC, tím pádem i napájení přijímače a éro je na moment bez signálu (než se BEC zase trochu ochladí a začne napájet přijímač). Naštěstí jsem to odhalil v dílně a ne ve vzduchu :)

Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 41
Registrován: ned 15. pro 2019 8:37:51

Re: Bzučení serv

Příspěvek od LSoft »

Tak jsem pátral a pátral a vypátral jsem, že se nejedná třeba o vadu jednoho kusu, ale o "vlastnost" celé produktové řady. On totiž tenhle přijímač, když jede v PWM režimu, tak mu fungují přesně jenom kanály 1-6 a kanály 7 a 8 jedou v tzv. standardním režimu, což pro některá serva (často digitální) znamená, že budou vrčet.
Řešením tedy je přepnout Rx do režimu S-Bus, pak vrčení zmizí, ale člověk u osmikanálového Rx potom přijde o dva kanály. Tenhle Rx totiž v S-Bus režimu umí jenom šest kanálů...
FrSky na tento problém PWM režimu odpovědělo ve smyslu, že procesor prý není tak rychlý, aby zvládal přesně generovat signál pro všech osm kanálů.
To, ze vrčení zmizí zakrytím jedné z antén je už jen taková třešnička na dortu. Ono totiž to vrčení zmizí taky v případě, že dáte serva na prodlužovacím kabelu aspoň metr od Rx... :D :D :D
No a já co potřebuji vykrýt sedm kanálů, tak mám prakticky dvě možnosti:
a) nechat Rx v režimu PWM, naházet všech šest serv na kanály 1-6, motor připojit na kanál 7 a modlit se, aby se mi motor necukal
nebo
b) přepnout Rx do režimu S-Bus a dokoupit další kus železa k tomu, abych na něj připojil jeden jediný kanál... A tím se vlastně dostanu na cenu Rx od Jeti, čemuž jsem se chtěl vyhnout. :(
No, nějak z toho zřejmě vybruslit půjde, ale docela mě to zklamalo. G-RX8 má podle mně oproti G-RX6 jen tu výhodu, že má na sobě už osazené konektory na S-Bus a smart port.
No nic. Dneska mám den zabitý jinýma aktivitama, ale zítra nad tím pošpekuluju a pak zase napíšu poznatky. Mezitím samozřejmě prosím reagujte. :)

Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 41
Registrován: ned 15. pro 2019 8:37:51

Re: Bzučení serv

Příspěvek od LSoft »

Po další hodince vykrytí nespavosti studiem to asi nejsnáze půjde vyřešit převodníčkem SD1 :) Což cenově nebude zas takový zásek, pokud to vyřeší to vrčení :D

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Bzučení serv

Příspěvek od prikrylm »

A bzučí serva i v ACCST? G-RX8 mám v jednom letadle a žádné bzučení nepozoruju - používám 7 kanálů. Pravda nemám tam žádná superpřesná digitální serva, ale i tak...
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Bzučení serv

Příspěvek od Jan Urbánek »

U prijimace lze menit i frekvence PWM a to propojkou 5a6kanalu viz popis prijimace zde https://rcstudio.cz/cs/prijimace-rady-x ... g-rx8.html
Jinak bzuceni serv muze byt zpusobeno vysilanou telemetrii, delaji to treba i Dymond serva a projevoalo se to i u Graupneru.

Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 41
Registrován: ned 15. pro 2019 8:37:51

Re: Bzučení serv

Příspěvek od LSoft »

prikrylm píše:
sob 21. pro 2019 10:56:45
A bzučí serva i v ACCST? G-RX8 mám v jednom letadle a žádné bzučení nepozoruju - používám 7 kanálů. Pravda nemám tam žádná superpřesná digitální serva, ale i tak...
Ano, serva bzučela i při ACCST. Jak máte prosím přiřazené kanály jednotlivým ovládacím prvkům? Můj prvotní záměr byl následovný:
1 = motor, 2 = nic, 3 = ail L, 4 = ail R, 5 = flap L, 6 = flap R, 7 = rud, 8 = ele
Chtěl jsem to tak proto, aby napájení z reglu (kan. 1) bylo na DPS přijímače v jedné lajně s největším počtem serv kvůli co nejkratší proudovodné dráze.
Ale ještě si říkám, že bych zitra zkusil nechat Rx v režimu PWM, dát motor na kanál 7, všechna serva na kanál 1-6 a proudovodnou dráhu pro sichr posílit klemou mezi + a - přední a zadní strany servokonektorů (nevím, jestli tovární DPS vydrží, když potečou 3A od kanálu 7 ke kanálům 1-6).
Naposledy upravil(a) LSoft dne sob 21. pro 2019 20:15:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 41
Registrován: ned 15. pro 2019 8:37:51

Re: Bzučení serv

Příspěvek od LSoft »

Jan Urbánek píše:
sob 21. pro 2019 14:45:41
U prijimace lze menit i frekvence PWM a to propojkou 5a6kanalu viz popis prijimace zde https://rcstudio.cz/cs/prijimace-rady-x ... g-rx8.html
Jinak bzuceni serv muze byt zpusobeno vysilanou telemetrii, delaji to treba i Dymond serva a projevoalo se to i u Graupneru.
Zdravím pane Urbánku,
díky za reakci, nicméně studiem popisu uživatelů tohoto Rx na dané téma vyplynulo, že je jedno, jestli PWM běží na 9 nebo 18 ms. Ale můžu to zkusit se svým"kusem" a pak dám vědět.
S telemetrií to prý souvisí taky. Po vypnutí telemetrie prý bzučení ustane. Ale Horuse s G-RX8 jsem si kupoval zejména kvůli telemetrii a nechci ji vypínat.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Bzučení serv

Příspěvek od Jan Urbánek »

Ano, tyto serva jako Dymondy jsou na blizky vysilac citlive, jine nejsou. Bude to asi o labotovani

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Bzučení serv

Příspěvek od ellet »

V první řadě bych se snažil zjistit, jestli jde rušení "po drátech" nebo "vzduchem". Na př. serva na servotestr a umístit do blízkosti přijímače.... , potom řešit jak to omezit. Chce to systém a trpělivost.

Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 41
Registrován: ned 15. pro 2019 8:37:51

Re: Bzučení serv

Příspěvek od LSoft »

Tak jsem to nakonec vyřešil jak jsem psal o pár příspěvků výše. Přijímač jsem nechal v režimu PWM, na kanály 1-6 jsem nasázel všechna serva a na kanál 7 připojil regl. Docela to zabralo. Serva si sem tam cvrknou, ale už to není takový rachot jako předtím.
Zkoušel jsem i přepnout periodu servosignálů z 18 ms na 9 ms, ale nezaznamenal jsem žádnou změnu.

mbrazdil
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 06. úno 2020 20:08:55

Re: Bzučení serv

Příspěvek od mbrazdil »

Dobrý den,

minulý týden jsem si Vás zakoupil vysílač Taranis X9Lite S a k němu přijímač G-RX6. Přijimač jsem zvolil kvůli použití v F3K házedlu (4x dymond D47). Instalace a spárování bylo bezproblémové. Později jsem si všiml, že po telší době co je příjimač zapnutý (vysílač také), tak zničeho nic se mi začaly hýbat páky serv. Tento jev trval cca. 2 minut a serva se uklidnily. Po určitém čase se situace opakovala. Zkoušel jsem přijimač vypnout a znova zapnout, ale pokaždé to po určité době začne dělat. Nedalo mě a začal jsem pátrat. V první řadě jsem se mrknul na stránky výrobce, kde jsem objevil nový FW (verze ACCST D16 v2.0.1) příjimače s komentářem, že nová verze FW řeší onen problém se servy. Stáhnul jsem si novou verzi FW přijímače a aktualizoval přes S.Port. Zkusil jsem přijímač spárovat, ale nedaří se ... Ve vysílači mám nejnovější verzi OpenTX 2.3.5. Zřejmě budu muset aktualizovat i FW vysílacího modulu, alesponň co jsem z diskuzí pochopil, ale nikde jsem nenašel one FW, který bych měl aktualizovat. Mohl by jsem mi napsat, kde bych jej mohl stáhnout případně co všechno ještě mám aktualizovat?

Druhý problém, na který jsem narazil byl FW pro tento přijímač v režimu ACCESS. Stáhnul jsem poslední verzi, fleshnul přijimač, spároval. Vše vypadalo, že funguje. Serva byla klidná, ale přeci jen po určité době se objevilo jakoby posunutí středů serv, nejvíce jsem si tohoto všiml na křidélkách, kde se mi středy serv posunuly o 1-2 mm. Při tomto jevu opět vrčela serva. Tento jev trval cca. 2 minuty , poté se serva vrátila do původních hodnot. Opět se jedná o stav, který se opakuje v určitých intervale.
Serva křidélek jsou zapojeny na 1. a 5. kanál.

Píši to sem jako informaci, ale i zároveň jako prosbu o pomoc/radu. Děkuji

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Bzučení serv

Příspěvek od Jan Urbánek »

FW pro radia s novym modulem ISRM neni zatim dostupny, Tzn D16 varianta zustava na starsi verzi. Proto prijimac aktualizovanu na ACCST 2.0.1 nesel naparovat.

Idealni reseni je pouzivat ACCESS kde tento problem neni.

Dymond serva znam, snadno se zarusi vysilamnim telemetrie. Zkuste docasner vypnou telemtrii jestli se pohyb bude opakovat.

mbrazdil
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 06. úno 2020 20:08:55

Re: Bzučení serv

Příspěvek od mbrazdil »

Vyzkouším, mohl bych Vás poprosit o radu jak mohu telemetrii vypnout? Nedaří se mi najít položku, kterou bych vypnul telemetrii.

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: Bzučení serv

Příspěvek od prikrylm »

Znovu spárovat a z menu vybrat možnost párování bez telemetrie...
---
Edit: aj, budu více číst a méně psát... :)
Naposledy upravil(a) prikrylm dne ned 09. úno 2020 19:47:36, celkem upraveno 1 x.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

mbrazdil
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 06. úno 2020 20:08:55

Re: Bzučení serv

Příspěvek od mbrazdil »

Ale toto mi nabídne jen v případě, že pojedu na protokolu ACCST, na ACCESSu mi tuto možnost nenabízí ...

mbrazdil
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 06. úno 2020 20:08:55

Re: Bzučení serv

Příspěvek od mbrazdil »

Tak jsem zkoušel laborovat s přijimačem s ACCESS protokolem tzn. se zapnutou telemetrií.
Rušení se začíná objevovat vždy po 3,5 minutě od zapojení napájení k přijimači. Rušení trvá cca. 2 minuty. Poté je opět klid cca. 3,5 minuty a rušení se opět objeví. Další věc , které jsem si všiml, že pokud při rušení chytnu jednu z antén, tak rušení ustane, totéž platí v případě, když chytnu trup v místě, kde je přijimač, rušení také zmizí ...
Z mého pohledu se nemůže jednat o klasické rušení, protože by nepřicházelo v přesně stanovených intervalech. Myslím si, že toto má na starosti algoritmus přijímače. Řušení je náhodný jev nikoliv přesně časově daný. Navíc, aby telemetrie zarušovala serva mi přijde jako úplný nesmysl, telemetrie se posílá neustále, ne po třech 2 nebo 3 minutách.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Bzučení serv

Příspěvek od Jan Urbánek »

Telemetrie se da vypnout po rozkliknuiti daneho prijimace v jeho vlastnostech.

V protokolu neexistuje zadny dej ktery by se opakoval v presny interval, pouze prenos FS kazdych 10sec.

Bude se to objevovat i pri vypnute telemetrii?

mbrazdil
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 06. úno 2020 20:08:55

Re: Bzučení serv

Příspěvek od mbrazdil »

Tak nakonec je to opravdu tak jste říkal, za vším byla telemetrie. Sice mi chvíli trvalo než jsem našel a pochopil, jak vypnout telemetrii, ale povedlo se a o servech vůbec nevím, ani se nehnou. Škoda, že nemohu využít telemtrii, která by se mi v káčko hodila ...

TeĎ mě tak napadlo, není možné přes nějaký přepínač a případně skript spouštět a vypína telemetrii?

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Bzučení serv

Příspěvek od ellet »

Zkusil bych servo polepit Alobalem (prvně jen zkusit zamuchlat do Alobalu), případně i odstínit přívodní kablík, nebo zkusit na kablík feritový kroužek ale mohl by stačit jen Alobal.

mbrazdil
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 06. úno 2020 20:08:55

Re: Bzučení serv

Příspěvek od mbrazdil »

Zajimavý nápad, zkusím :) Ale tak si říkám, že ty antény co jsou na G-RX6 přeci jsou stíněné, ne? Mám na mysli tu černou část. Na konci je anténa obnažena. Ale je pravda, že antény jsou vedeny trupem okolo serv ...

Odpovědět

Zpět na „Řada G-RX“