Driftování varia

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Driftování varia

Příspěvek od Jiri »

Mám jeden G-RX6 a tři G-RX8. Jsou maličké, fungují, vestavěné vario je bezvadná věc, až na to, že mu těžce ujíždí kalibrace.
Při zapnutí, pokud zapnu vysílač a následně přijímač, tak tam naskočí nějaká nesmyslná hodnota většinou v řádu metrů. Když se to udělá nedoporučovaným způsobem opačně, tj. nejdřív zapnu přijímač a až následně vysílač, naskočí většinou hodnota blízká nule.
V obou případech lze výška vyresetovat resetem telemetrie z menu na základní obrazovce (Horus 10s s FrSky OS), nevím proč toto nelze přiřadit na spínač (respektive položku toho jména přiřadit lze, ale nefunguje). Což, s tím s dá žít, problém je, že během pár minut se výška typicky docela rychle posouvá nahoru, tj. po 5 minutách už na zemi ukazuje třeba 13 m. Dělají to tak víceméně jednotně všechny přijímače 6 i 8 kanál v různých letadlech, jako by se tam něco ohřálo (?).
Změnou tlaku to nebude a vždy je to drift směrem nahoru. Pro běžnou indikaci klesání/stoupání to víceméně nevadí, ale hodnota relativní výšky (vůči startu) je prakticky nepoužitelná.
Řešil to někdo?

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Driftování varia

Příspěvek od Jan Urbánek »

I kdyz by to melo mit kompenzaci teploty obavam se ze to je bezny problem.
Pred casem jsem porovnaval nekolik vysokopreciznich varii a vypadalo to takto
image.png

libor
Příspěvky: 34
Registrován: pát 26. dub 2019 19:52:03

Re: Driftování varia

Příspěvek od libor »

Mohu poprosit o nějaký komentář ke zveřejněnému grafu. O jaké jde v případě těch jednotlivých průběhů výrobky?

libor
Příspěvky: 34
Registrován: pát 26. dub 2019 19:52:03

Re: Driftování varia

Příspěvek od libor »

Jiri popisuje posun údaje výšky 13 metrů za 5 minut, přiložený graf ukazuje posun údaje výšky o přibližně stejnou hodnotu za 10 hodin. Porovnám-li tyto dva údaje, vychází mi, že "nekolik vysokopreciznich varii" má 120x menší drift, to je o dva řády menší. Já to tedy z tohoto důvodu za běžný problém nepovažuji.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Driftování varia

Příspěvek od Jan Urbánek »

Vysokoprecizni varia https://rcstudio.cz/cs/senzory/13-frsky ... snost.html
Nedovedu vsak zarucit ze nedochazelo k neajkym vlivum (zmeny tlaku, dopad slunce na stul atp) slo o to najit varia se stejnym prubehem pro presne urceni vysky vypoctem z vice varii.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Driftování varia

Příspěvek od Jan Urbánek »

Graf je 9:25 - 10:00 tzn za 35 min

libor
Příspěvky: 34
Registrován: pát 26. dub 2019 19:52:03

Re: Driftování varia

Příspěvek od libor »

Aha, luštil jsem ten jpg na telefonu :-)

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Driftování varia

Příspěvek od sramy »

Vlastním G-RX6 z bazaru, tak jsem si myslel jestli jsem si trochu nenaběhl, mám stejný problém s driftováním u tohoto přijímače, přehrál jsem nejnovější fw s ACCESS.
Také se mi po vynulování telemetrie, kdy je výška na 0m po několika minutách rozjíždí o několik jednotek metrů, někdy jen 3m jindy až 7m.
To je přijímač stabilně na jednom míste bez změny výšky.

Zajímavé je, že kolegové modeláři, kteří vlastní také tento příjímač, prý problém nemají, tj. že jim drží na 0m od místa startu. Zatím jsem se nepřesvědčil v realu, tak je otázkou zda mi nekecají :-).

Kdyby byla změna jeden metr, asi by mi to tolik nevadilo, ale asi to je vlastnost varia v přijímači a zřejmě dle přiloženého grafu i přesného, samostatného varia.

Ještě se zeptám, po sundání papírového obalu, chránící přijímač, vypadl malý kousek moltanu, který byl položen na snímači tlaku, je to tak dobře?

Jde o přístup vzduchu nebo má jiný účel?

Nemohu porovnat s dalším stejným přijímačem.

Díky za info.

Uživatelský avatar
Jan Urbánek
Administrátor fóra
Příspěvky: 1673
Registrován: ned 21. dub 2019 17:30:13

Re: Driftování varia

Příspěvek od Jan Urbánek »

Molitan je tam jako ochrana proti proudicimu vzduchu. Bez nej by bylo vario znacne nepresne.

kojak13
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 04. črc 2019 18:44:06

Re: Driftování varia

Příspěvek od kojak13 »

Zdravím,
mám několik GRX 8 a driftování je zcela normální věc u všech. Po připojení baterek ujíždí poměrně hodně. Pomáhá provést před startem reset telemetrie, pak už drží kolem 1 - 2m. Ale po přistání je stejně výška někdy až 10m. Takže vario ber jako orientační měření výšky. Pípání stoupáků funguje, a o to asi hlavně jde.

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Driftování varia

Příspěvek od sramy »

Jasně mě zajímá výška při ladění modelu po startu, případně log z letu, což plně dá a k přesnosti měření přimouřím oči :-)

V závěru jestli letím 130m nebo 140m už neberu zase jako fatální chybu, jde o orientační měření pro zajímavost.

Díky za postřech, jsem rád že v tom nejsem jen sám ;) :lol:

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: Driftování varia

Příspěvek od juraj.jurej »

Ja mám reset všetkého na bezpečnostnom spínači motora a vário funguje v pohode (mám iba HP a G-RX8) Nieaký rozdiel tam býva po pristáti oproti štartu, ale myslím že záleží aj od zmien počasia počas letu. Ten tlak na zemy sa môže trochu zmeniť oproti štartu. Ale zase já tie grafy nieako neštudujem, takže, ako sa to chová za letu neviem. Max výška sa dá pozrieť aj na rádiu :lol:
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Driftování varia

Příspěvek od sramy »

Jak mohu vidět max výšku na rádiu?

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: Driftování varia

Příspěvek od ellet »

sramy píše:
úte 15. říj 2019 16:24:18
Jak mohu vidět max výšku na rádiu?
Místo Alt, pro zobrazení výšky, vybereš Alt+ (max. výška - je to v manuálu OTX)

Uživatelský avatar
sramy
Příspěvky: 108
Registrován: pon 20. kvě 2019 22:52:55

Re: Driftování varia

Příspěvek od sramy »

Díky zkusím, manuál teprv vyšel, tak jsem nestihl přečíst, mám Taranis 9 Lite.

Odpovědět

Zpět na „Řada G-RX“