SxR - pozice křidélek

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

SxR - pozice křidélek

Příspěvek od Jiri »

U všech přijímačů se stabilizací (dokonce i u samostatné stabilizační jednotky FC151) je v návodu značeno jako AIL1 levé křidálko, jako AIL3 pravé. Má to nějaký zásadní význam? Historicky jsem vždy používal kanál 1 na pravé křidélko a naopak. Vzhledem k tomu, že stabilizace podle podélné osy řídí vždy křidélka proti sobě, domnívám se, že při správném nastavení velikosti a smyslu výchylek by to mělo být jedno, které křidélko je první a které druhé, nebo se pletu?

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: SxR - pozice křidélek

Příspěvek od ellet »

Protože vlastně nevím, neměl bych odpovídat. Tvůj dotaz mě ale donutil k zamyšlení. Problém by možná mohl být s diferenciací. Když si ale uvědomím, že celá stabilizace a její nastavení se odehrává v přijímači a nemá o nastavení ve vysílači žádnou informaci, vychází z toho následující. Pokud není v nastavení stabilizace nějaká možnost ovlivnit diferenciaci, potom reaguje na obě strany stejně a pokud se to nastavit dá, tak se to nastaví. Komplikovat se to může ještě tím, že při větší odchylce kormidla od nulové polohy vlivem řízení z TX , se účinnost stabilizace snižuje. Jednoduše se to dá zjistit kontrolou polohy křidélek při manipulaci s modelem. A úplně nejjednodušší bude nelámat si hlavu a zapojit to podle manuálu. :mrgreen:
Na pokusy se stabilizací, ve starším větroni, se chystám příští sezónu. Nemám ho doma, tak si budu (snad) pamatovat, abych to taky zkontroloval.
Vlastně jsem rád, že jsi na možnou komplikaci upozornil.
Naposledy upravil(a) ellet dne pon 04. led 2021 11:36:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: SxR - pozice křidélek

Příspěvek od Jiri »

Maximální velikosti výchylek by si měl SxR jednorázově zapamatovat při selfchecku, přesně k tomu slouží, tj. tím by si měl pamatovat i diferenciace. Logicky asi neví, která poloha je nahoru a která dolu, tj. sám by diferenciaci neměl řešit, ale třeba se pletu.
Důvodů, proč to neudělat dle návodu (pokud to nevadí) je víc. Jednak, pokud to máš u řady (~10) modelů nějak, je nepraktické to mít u dvou jinak. Např. z hlediska trimování apod. Stejně tak, při záměně 'běžného' přijímače za přijímač se stabilizací netřeba nic přeprogramovávat (subtrimy, reverzy, mixy) ale pouze a jen spárovat a nastavit stabilizaci. Konektory od serv jsou označené původními čísly kanálů... prostě spousta drobností, proč.
Na první pohled se zdá, že všecho chodí OK, nicméně jsem se radši ptal

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: SxR - pozice křidélek

Příspěvek od ellet »

Maximální velikost výchylek s problémem samozřejmě nesouvisí a že by při tom kontroloval diferenciaci je asi jen možnost teoretická. Musel by se po změně diferenciace opět udělat selfcheck a to nikde psáno nevidím. Komplikace s přehazováním prostě být musí. Ale je to dobrý upozornění pro toho, koho to neděsí nebo protože začíná.
Ale já v manuálech od FrSky, žádné pokyny, které křídelko kam, nevidím. Vidím jen AIL1 a AIL2.

Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 94
Registrován: stř 26. čer 2019 9:30:08

Re: SxR - pozice křidélek

Příspěvek od Jiri »

Jsou tam obrázky, kde je pro každé uspořádání konkrétnímu prvku přiřazený konkrétní kanál.

Uživatelský avatar
ellet
Příspěvky: 629
Registrován: úte 14. kvě 2019 17:37:26
Bydliště: Vysočina

Re: SxR - pozice křidélek

Příspěvek od ellet »

Tak to jo, já obrázky neprohlížím, vycházím z toho, že závazný je popis ale kdo ví...

Uživatelský avatar
pstasek
Příspěvky: 189
Registrován: pát 26. dub 2019 21:21:55

Re: SxR - pozice křidélek

Příspěvek od pstasek »

Mělo by to být jedno. Smysl i velikost výchylek lze nastavit pomocí LUA skriptu a self-checku. Na jakou osu který kanál reaguje při stabilizaci je zase dáno nastavením orientace v modelu pomocí LUA.

Odpovědět

Zpět na „Řada S“