S6R montáž v jiné poloze

dtdt
Příspěvky: 34
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od dtdt »

Podle všech dostupných informací S6R funguje správně pouze při montáži "anténkama dopředu". Je jedno jestli na břiše nebo na zádech, ale anténky musí dopředu.
No a já bych ho potřeboval namontovat bokem, tzn. anténky doprava a konektory doleva. Existuje pro mě řešení nebo je to marný?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od prikrylm »

O jiné poloze jsem taky uvažoval. Sice pro jiný případ, ale pokud bude přijímač "napříč" v letadle, mělo by se dát použít tak, že se výškovka napojí na kanál křidélek a křidélka na kanál výškovky - u SxR jsou dva kanály na výškovky, takže by se dala ovládat i křidélka na samostatných servech.
Pochopitelně by pak nefungovaly režimy "nožák" a "svíčka". Zbytek by mohl fungovat.

Asi bych se nebál tuhle konfiguraci vyzkoušet. :)
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

dtdt
Příspěvky: 34
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od dtdt »

O tom jsem taky uvažoval, že by to šlo pomyslným otočením souřadného systému, ale nevím jak se to vypořádá s tím, že to má být v samokřídle, tudíž elevony. Asi bude potřeba ve vysílači taky nějak pootáčet mixy a snad to přijímač pochopí správně. :?

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od prikrylm »

Bojím se, že samokřídlo je (musí být) mixované v přijímači, takže tam bude problém.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od Woita »

S6R používám v samokřídle už několik roků.
Pokud si dobře pamatuju, tak dříve jsem to měl udělané tak, že se ve vysílačce udělaly mixy na samokřídlo (elevony) a S6R dělal stabilizaci, ale sám nedělal elevonové mixy. Takto jsem s tím lítal.

Teď po nějakém čase jsem přehrával do S6R nový FW ACCST (D16) verze 2,1, kvůli kompatibilitě s novým vysílacím modulem ISRM. Dlouho se čekalo na FW pro přijímače S6R a S8R, potom FW 2.1 vyšly, tak jsem přijímače flashnul a zjistil jsem, že veškeré mixy dělá S6R sám (když v něm v konfiguraci vyberu samokřídlo), tedy ve vysílačce se programuje jako standardní letadlo s normálním ocasem.
- (Doufám že to co tady výše píšu, je pravda - později to doma ověřím a případně ještě potvrdím.)

Je to podobná situace jako když programujete vrtulník se stabilizační jednotkou - taky se už ve vyslílačce neprogramuje swashplate, ale dělá se to jako normální letadlo.

To otočení se dělá v konfiguračním programu (dělám to přes Horuse lua skriptem v Open TX, nikoliv přes PC).

Otázka je, jestli při namontování bokem v samokřídle to bude ty mixy dělat dobře, možná třeba při prohození kanálů směrovky a výškovky by to mohlo makat? Jsem zvědav, až to vyzkoušíš, jestli to bude makat. Doufám že sem napíšeš výsledek ;)

A ještě jeden postřeh: Otočení se dá v konfiguraci udělat, ale stále musí být přijímač naplacato. Buď na břiše, nebo za zádech (nebo myslím že i na boku?).
Já jsem potřeboval v klasickém letadle (ne v samokřídle, ale ve 2m motoráku s klasickým ocasem) dát přijímač S8R na výšku, anténami dolů a konektory nahoru. Horní potištěná strana přijímače je dopředu ve směru letu. A není problém, akorát jsem musel posílat správné signály do správných kanálů. Lítá to krásně:

dtdt
Příspěvky: 34
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od dtdt »

Výsledek sem určitě dám, teď mám spíš problém, že mi S6R vůbec nefunguje po vybalení z krabice. Chtěl jsem se s tím začít hrát, ale ta věc se se mnou vůbec nechce bavit. Když to připojím na napájení BEC regulátoru připojeného do kanálu plynu, tak se vůbec nerozsvítí. Když přivedu napájení 5V na S.port, tak se rozsvítí obě LED a zůstanou svítit. Na párovací tlačítko to nereaguje. Takže asi to pošlu zpátky jako vadné.

A ano, když jsem si důkladně pročetl návod, tak tam je opravdu napsané, že mixy dělá přijímač. Takže z vysílače půjde normálně křidélka a výškovka každé svým jedním kanálem.

Pokud tam jdou nastavit mixovací poměry, tak by mělo stačit ve vysílači prohodit křidélka a výškovku a v přijímači v mixovacích poměrech jednu stranu zreverzovat, aby elevony chodily souhlasně při roll (ve skutečnosti pitch) a rozdílně při pitch (ve skutečnosti roll). Uvidíme, šanci tomu dávám. ;-)

Uživatelský avatar
Woita
Příspěvky: 120
Registrován: ned 28. dub 2019 21:09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od Woita »

Heleď a nedáváš konetor od reglu opačně?
Bacha - S6R má mínus nahoře a signál dole. Viz polepka zboku krabičky...

dtdt
Příspěvky: 34
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od dtdt »

No tak to se ještě podívám, úplně jsi mě znejistěl. ;-)

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od juraj.jurej »

Ja pookiaľ sa dobre pamätám sa dá tento prijímač umiestniť aj na boku, čize v 4, resp. 6 polohách. Len sa to musí správne napípať, prípadne zreverzovať. Ja ho napr používam anténami do zadu.
FrSky Tandem X20

Uživatelský avatar
prikrylm
Příspěvky: 649
Registrován: sob 27. dub 2019 10:16:52
Bydliště: Řečkovice

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od prikrylm »

Pokud má SxR stabilizovat samokřídlo, musí mixovat uvnitř přijímače. V tom případě ho nepůjde dát napříč.
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | několik vrtulemi poháněných létajících strojů)

dtdt
Příspěvky: 34
Registrován: úte 15. zář 2020 14:00:00

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od dtdt »

Tak zaprvé potvrzuju, že jsem oficiálně debil, páč jsem tam skutečně rval napájení obráceně. :oops: No hlavně že jsem tam 30 vteřin předtím měl připojený programovací bazmek a nahrával nejnovější ACCST 2.1.0, že. No nic, tohle asi nebudeme rozmazávat. ;-)

Zkoušel jsem to zatím v té otočené konfiguraci jenom tak nasucho na stole s dvěma servama a co se týče standarní stabilizace, tak to by asi skutečně šlo udělat s pomocí toho, že prohodím kanál křidélek a výškovky v TX a v přijímači zreverzuju jedno servo. Pak se to chová tak, že pohyb v těch správných osách hýbe správně elevonama.
Problém nastává ve chvíli, kdy zkouším autolevel. Ten asi úplně nezaseje, protože v něm tam hrabe do křidélek a výškovky přímo přijímač a samozřejmě neví, že má kanály prohodit. :(
Můžu to zkusit (tedy až přestane chcát a fučet) nainstalovat do Tora a hodit do luftu s vypnutým autolevelem, aspoň na zkoušku. Bohužel instalace anténama dopředu je v mém případě naprosto neschůdná. Uvidíme, snad časem Frsky vydá firmware, v kterém to půjde zohlednit, je to totiž pouze věc softwaru, tomu akcelerometru je šumafuk, v jaké poloze je provozován.

Uživatelský avatar
juraj.jurej
Příspěvky: 558
Registrován: úte 30. dub 2019 7:09:35

Re: S6R montáž v jiné poloze

Příspěvek od juraj.jurej »

dtdt píše:
čtv 08. říj 2020 19:06:25
Tak zaprvé potvrzuju, že jsem oficiálně debil, páč jsem tam skutečně rval napájení obráceně. :oops: No hlavně že jsem tam 30 vteřin předtím měl připojený programovací bazmek a nahrával nejnovější ACCST 2.1.0, že. No nic, tohle asi nebudeme rozmazávat. ;-)

Zkoušel jsem to zatím v té otočené konfiguraci jenom tak nasucho na stole s dvěma servama a co se týče standarní stabilizace, tak to by asi skutečně šlo udělat s pomocí toho, že prohodím kanál křidélek a výškovky v TX a v přijímači zreverzuju jedno servo. Pak se to chová tak, že pohyb v těch správných osách hýbe správně elevonama.
Problém nastává ve chvíli, kdy zkouším autolevel. Ten asi úplně nezaseje, protože v něm tam hrabe do křidélek a výškovky přímo přijímač a samozřejmě neví, že má kanály prohodit. :(
Můžu to zkusit (tedy až přestane chcát a fučet) nainstalovat do Tora a hodit do luftu s vypnutým autolevelem, aspoň na zkoušku. Bohužel instalace anténama dopředu je v mém případě naprosto neschůdná. Uvidíme, snad časem Frsky vydá firmware, v kterém to půjde zohlednit, je to totiž pouze věc softwaru, tomu akcelerometru je šumafuk, v jaké poloze je provozován.
Stiahnisi si FW 2.1.0 s vtail či to nerieši:
SXR_ACCST_2.1.0_vtail_FCC / LBT.frk
https://www.frsky-rc.com/s6r/
FrSky Tandem X20

Odpovědět

Zpět na „Řada S“